Іронія долі: чому одні бахмутяни отримують компенсацію, а інші — ні
На четвертому році гарячої фази війни Кабмін ухвалив два документи, завдяки яким для частини переселенців зʼявилася реальна можливість придбати власне житло. Особливо це важливо для ВПО з ТОТ. Жителі неокупованих та звільнених територій і раніше могли реалізувати таку можливість. А переселенці з тимчасово окупованих територій мусили задовольнятися туманними обіцянками.

На старті – не для всіх
Майже згаслу надію переселенців із тимчасово окупованих територій на отримання компенсації за зруйноване житло спробував оживити Уряд, ухваливши у серпні цього року рішення про розширення програми «єВідновлення», яке стартувало на початку грудня 2025 року.
За словами Премʼєр-міністерки Юлії Свириденко, ВПО з ТОТ зможуть отримати допомогу від держави до двох мільйонів гривень на одну особу чи сімʼю. «На старті програма буде доступна для ВПО, які мають статус учасників бойових дій та людей з інвалідністю внаслідок війни», – наголосила Премʼєр-міністерка. Таким чином, у новій програмі закладено поділ ВПО з ТОТ на категорії, тоді як серед постраждалих на підконтрольній території такий поділ відсутній.
Невідомо, скільки триватиме старт цієї програми і коли ж, нарешті, почнуть видавати всім переселенцям із тимчасово окупованих територій обіцяні два мільйони. Але так чи інакше процес іде, і надія знову оживає.
Поки урядова програма перебуває в процесі апробації зʼявилися новини стосовно нашої громади.
Два села — і перший крок
Спеціалізованою комісією Бахмутської МВА вперше прийнято важливе рішення про узгодження компенсації деяким мешканцям громади за нерухомість, знищену внаслідок російської агресії.
Справа в тім, що за законом не вся територія Бахмутської громади вважається окупованою. Одинадцять людей із Кліщіївки та Андріївки вже найближчим часом зможуть відчути на собі реальну допомогу держави, на яку вони змушені були чекати майже чотири роки. Назвати цих людей щасливчиками якось не виходить. На жаль, жодна комісія не зможе нікому компенсувати фізичні, моральні та духовні втрати…
Проте прецедент створено. Те, про що говорили жителі громади протягом майже чотирьох останніх років, стало набувати цілком відчутної форми. Як розповіла газеті Надія Трофімова, заступниця голови спеціалізованої комісії Бахмутської МВА, під час ухвалення рішення про компенсацію вони керувалися постановою Кабміну №815 від 07.07. 2025 року. Відповідно до цієї постанови Кліщіївка та Андріївка не входять до переліку окупованих територій. А значить, мешканці цих двох сіл мають право на одержання компенсації за зруйноване житло. Така ось іронія долі.

«Цією постановою нам дозволено робити обстеження окремих категорій обʼєктів, – уточнює Надія Василівна. – І ми звертаємося до Національного центра управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агенства з проханням надати нам зйомку конкретно цих двох сіл. Вони нам надсилають необхідну інформацію. Після цього ми перевіряємо документи на відповідність та складаємо акти обстеження, потім комісія приймає рішення, яке затверджує начальник Бахмутської МВА».
Розрахунок суми компенсації здійснюється за методикою, затвердженою Кабміном, виходячи із площі будинку, але не більше ніж 200 квадратних метрів. Не варто плутати з фіксованою сумою у два мільйони гривень за вказаною вище програмою «єВідновлення».
Суми компенсації для мешканців Кліщіївки та Андріївки озвучувати не рекомендується. Можемо лише назвати суму компенсації, видану Валентині Троян, мешканці села Нова Полтавка, на Донеччині, що знаходиться в зоні бойових дій. Ця жінка стала відомою завдяки заяві Премʼєр-міністерки Юлії Свириденко, яка навела її ситуацію, як приклад швидкого отримання компенсації. Вже за пʼять днів після позитивного рішення комісії на рахунок Валентини надійшли кошти у розмірі 3,6 млн. гривень. Площа її зруйнованого помешкання не наводиться. Схоже, що це максимальна сума компенсації. Звісно, за будинок площею 30-50 квадратних метрів виплати будуть значно меншими.
Безперечно, це позитивний момент для Бахмутської громади. «Хоч хтось, хоч якісь люди у нас отримають компенсацію», – зауважила зам голови комісії.
Так, отримають. Теоретично близько 300 осіб мають отримати компенсацію за цією постановою. Саме стільки було будинків у двох бахмутських селах. А як бути з рештою мешканців громади? “Це вже не від нас залежить, – каже Надія Трофімова. – Потрібно чекати, коли будуть зміни нормативно-законодавчих актів».

Що далі?
Чекати мешканцям Бахмутської громади не звикати. Було б що чекати і знати б скільки. Хтось уже не дочекався і спочив з миром. А комусь ще доведеться не дочекатися. І десь у Президента Володимира Зеленського лежить не підписаний ним Закон №11161, який міг би вирішити проблеми із компенсацією для ВПО з ТОТ. Чому він не підписаний, здогадатися не важко. Грошей на це у держави поки що немає, і нам, скоріш за все, не хочуть давати порожніх обіцянок.
Віктор ГРИНЕНКО.
Цей матеріал став можливим завдяки проєкту «Голоси України», який є частиною програми SAFE, що реалізується Європейським центром свободи преси та медіа (ECPMF) у партнерстві з ЛЖСІ в рамках Ініціативи Ганни Арендт та за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. Партнери програми не впливають на зміст публікацій редакції та не несуть за нього відповідальності.