Бахмутські школи

У багатьох громадян України вересень асоціюється зі школою, бо саме 1-го вересня починається навчальний рік практично у всіх навчальних закладах нашої держави, а школа завжди була першою сходинкою для отримання нових знань та першим кроком у майбутнє самостійне життя.  Тому саме у вересні буде варто згадати про деякі бахмутські школи, що функціонували в місті ще з минулого століття, і з яких більшість вперше відкрили свої двері для учнів саме 1 вересня. Але спочатку заглянемо у минуле.

Все було «трохи» по-іншому

Якщо почитати артемівську краєзнавчу літературу, написану за часів радянської влади, то створюється уява що Бахмут до 1917 року був занедбаним і похмурим купецько-міщанським містечком, в якому місцевій владі не було ніякого діла до розвитку культури та освіти, а освіта була доступна лише для «обраних» –  дітей купців, заводчиків, духовенства та заможних містян, а для дітей бідняків були доступні лише парафіяльні однорічні школи та однокласні училища. Навіть публікувалась деякі статистичні дані, в яких вказано, що в Бахмуті до 1917 року існувало сім навчальних закладів для «заможних», в яких проходило навчання 470 осіб. Насправді ж з освітою все було «трохи» по-іншому. Наприклад, лише на вулиці Олександрівський (нині Незалежності) до 1917 року було розташовано п’ять навчальних закладів серед яких – дві гімназії (чоловіча та жіноча), Ремісниче училище, Реальне училище та Гоголівське, а загальна кількість учнів складала більше 1000 осіб.

Крім вищезгаданих навчальних закладів, в Бахмуті знаходилось Духовне, Володимирське, Єврейське училища, Друга жіноча гімназія, при бахмутських церквах парафіяльні школи, а також більше десяти приватних початкових шкіл та жіночих пансіонів.

Варто зазначити, що всі навчальні заклади мали власні бібліотеки, навчальні посібники, майстерні тощо. Навчання було як платним, так і безкоштовним (крім приватних закладів). Більшість згаданих навчальних закладів були побудовані на кошти Бахмутського земства, яке щорічно виділяло десятки тисяч «імперських» рублів з міського бюджету на утримання у належному стані будівель, придбання необхідної літератури, навчального інвентарю, жалування вчителям, стипендії відмінникам та учням з бідних сімей тощо. А на мою особисту думку, Бахмут до більшовицького перевороту 1917 року був не тільки центром торгівлі, видобутку солі та алебастру, виробництва будівельних матеріалів, а ще й освітнім центром, в якому діти по закінчені навчання отримували атестати, завдяки яким могли або продовжувати подальшу освіту у «вишах», або влаштовуватися на роботу та отримувати пристойні зарплати. І це, до речі, чудово розуміли бахмутяни, які на початку ХХ ст. почали вкладати гроші в освіту своїх дітей, щоб бути впевненими у їхньому майбутньому. Проте все змінилося після 1917 року…

            Ну, а тепер повернемося до сьогодення.

            Напередодні російського повномасштабного вторгнення 2022 року в місті Бахмут та території Бахмутської громади працювало 17 загальноосвітніх шкіл (далі ЗОШ), серед яких ЗОШ №№ 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12,18, 24 плюс пʼять у старостинських округах. Станом на 1 вересня 2025 року свою діяльність призупинили ЗОШ №№ 1, 2, 3, 4, 7, 9 і всі пʼять зі старостинських округів. Нажаль через обмеженість газетного формату неможливо розповісти більш детально історію кожної  школи окремо, що у майбутньому обов’язково відбудеться, тому я вирішив у форматі історичної довідки розповісти про школи, які на сьогоднішній день продовжують працювати в онлайн-режимі та надавати нові знання нашим юним бахмутянам.

Отже далі, згідно нумерації маємо такі відомості.

Бахмутська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5.

1 вересня 1979 року відсвяткувала новосілля середня школа № 5. Приміщення школи були розраховані майже на 900 учнів.

З 1981 року до першої половини 1990-х років директором школи був Ф.В. Черепков – народний депутат України другого та третього скликання.

На початок російського повномасштабного вторгнення в школі навчалися понад 1000 юних бахмутян, тут функціонували 2 інклюзивні класи та 30 основних класів. Дітей навчали більше 70 педагогів. У 2016 році у школі провели ремонт.

24 липня 2022 року внаслідок російського обстрілу школу було зруйновано.

Бахмутська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 10.

1 вересня 1994 року відбулося відкриття школи № 10. Будівництво школи планувалось ще наприкінці 1980-х років, але здійснилося це лише у роки незалежної України, і це була перша в місті школа де навчання відбувалось українською мовою. Перший директор – Л.С. Надобних.

На початок російського повномасштабного вторгнення у школі навчалися 764 учні. Тут працювали 56 педагогічних працівників, функціонували 2 інклюзивні класи та 24 основних. У березні 2019 року в школі розпочали вводити у дію проєкт термомодернізації, щоб зробити навчальний заклад більш сучасним та комфортним для учнів.

У серпні 2022 року на проросійських каналах опублікували фото воронки від снаряду який розірвався поруч з 10 школою. Сама школа на той час ще залишалася відносно цілою. На сьогоднішній день навчальний заклад зруйновано.

Бахмутський НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 11»

Історія школи починається з жовтня 1912 року, коли відбулося освячення, а потім урочисте відкриття будівлі Реального училища, на якому були присутні гласні Бахмутського Земського Зібрання, педколектив училища на чолі з директором М.Р. Степановим, представники інших педагогічних закладів, повний склад учнів, деякі службовців Земської Управи та ін.

На момент відкриття в училищі було 1 підготовчий й 5 основних класів та 308 учнів. Серед них дітей:

  • Селян – 127.
  • Міщан – 107.
  • Дворян – 27.
  • Чиновників та почесних громадян – 21.
  • Купців – 17.
  • Духовенства – 9.

Будівництво нової будівлі Реального училища коштувало Земству 135 748 імперських рублів й 57 копійок.

У 1920-25 рр. в будівлі працював Донгубком КП (б) У. З 1925 по 1933р. тут розміщувалася науково-дослідна семирічка, яка із 1933 до 1941 року носила назву ”Зразково-дослідна Трудова політехнічна школа № 1 імені Орджонікідзе”.

          У період нацистської окупації (1941 – 1943) приміщення школи використовувались спочатку як шпиталь, потім як стайня. Під час боїв за визволення міста будівля школи згоріла. Відновилось навчання у приміщеннях школи лише у січні 1959 року.

У 1995 році відкрився новий  триповерховий корпус школи, який  з’єднувався з основним корпусом за допомогою переходу на рівні другого поверху.

            На початок російського повномасштабного вторгнення в школі навчалось близько 1100 учнів у 40 класах, в т.ч. 1 інклюзивному, працювало майже 90 вчителів.

  26 лютого 2022 року міський голова Бахмута Олексій Рева повідомив, що будівлю Бахмутського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 11» зруйновано.

Бахмутська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 12.

У 1972 році відкрилась середня школа № 12, де сіли за парти одразу 1320 учнів. Першим керівником школи став І.І. Бондарь.

У 2019 році, вперше з моменту її відкриття, розпочався капітальний ремонт будівлі школи який тривав до жовтня 2021 року. У школі замінили вікна та двері, системи каналізації та вентиляції, модернізували електрику, утеплили фасади.

Наприкінці 2021 року в школі навчалось 972 учнів, працювало 68 педагогів.

На сьогоднішній день будівля, як і весь район, де вона знаходилась повністю зруйнована росіянами

.

Бахмутська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 18.

1 вересня 1976 року вперше для учнів відкрила свої двері середня школа № 18. Школа була збудована за оригінальним проектом, згідно якого, крім тридцяти предметних кабінетів був тир, спортзал, їдальня, а для самих маленьких учнів були прибудовані окремі одноповерхові блоки. Першим директором школи був О.О. Тупиця.

У 2016 році школі надали ім’я Героя України Дмитра Чернявського, який учився в цій школі.

У 2018 році Бахмутська міська рада ухвалила рішення про те, щоб створити у місті опорну школу на базі ЗОШ №18, а також зробити реконструкцію будівлі школи. Гроші для реконструкції були виділені Донецькою обласною державною адміністрацією.

Наприкінці 2021 року реконструкція була завершена, в школі було повністю замінено систему опалення, водопровід, каналізацію та електромережі, замінено всі вікна та утеплені фасади, зроблено капітальний ремонт навчальних аудиторій.

28 грудня 2021 року школа була урочисто відкрита після ремонту, а протягом 2020-2021 навчального року в школі отримували освіту 1154 учні, працювали 77 педагогів.

6 березня 2023 року на місцевих телеграм каналах було опубліковано відео з наслідками російських ударів по будівлі школи, яке журналістам «Вільного Радіо» прокоментував директор ЗОШ № 18 О. Пойда, сказавши, що імовірно школу було зруйновано з літака, бо люди писали, що того дня багато літаків фіксували над містом. 

Бахмутська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 24.

1 вересня 1962 року відсвяткувала новосілля середня школа № 24. Перший директор – З.Г. Сьомік. Приміщення школи було розраховано на 500 учнів. Протягом наступних 15  років кількість учнів збільшилася майже в двічі, у 1974 році було зроблено прибудову: додалися класи й кабінети, а заняття почали проводити в одну зміну. Також у школі з’явилися спортивний та актовий зали, бібліотека.

Шефами школи були завод по обробці кольорових металів та філіал інституту «Гипроцветметообработка»(назва рос.), які надавали допомогу в придбанні технічних засобів, наочних посібників, різноманітного учнівського обладнання тощо.

З 1990 року навчання в школі ведеться українською і російською мовами а у 2003 році школа одержала статус україномовної.

У вересні 2012 року, коли святкувався п’ятдесятирічний ювілей школи, було урочисто відкрито музей історії школи, в експонатах якого була відображена історія закладу з моменту відкриття до сьогодення.

У листопаді 2021 року у школі ремонтували фасад, утеплили приміщення, замінили покрівлю, відремонтували опалювальну систему.

На початок російського повномасштабного вторгнення в школі навчалося 665 учнів та працювало 47 педагогів.

На сьогоднішній день будівля школи зруйнована.

Не лише освітній старт, а й символ єдності

1 вересня 2025 року Бахмутські заклади освіти урочисто розпочали новий навчальний рік для 2161 учня. В усіх закладах звучали пісні й вірші про Україну, пролунали слова Державного Гімну та була хвилина мовчання на честь полеглих захисників. Діти, батьки й педагоги об’єдналися у прагненні до знань, а перші уроки нового навчального року у Бахмутській громаді стали не лише освітнім стартом, а й символом єдності та патріотичного виховання, надихаючи учнів на творчість, активність та взаємопідтримку.

Григорій Соколовський, старший науковий співробітник Бахмутського краєзнавчого музею.

Фото надані Управлінням освіти Бахмутської міської ради.

Залишити коментар