icon clock14.05.2026
icon eye8
Суспільство

В Україні хочуть створити ще одне міністерство: чим воно займатиметься

Український омбудсман Дмитро Лубінець підтримав пропозицію повернути до структури уряду окреме міністерство, яке опікуватиметься захистом прав ВПО.

В Україні потрібне окреме міністерство, яке б системно опікувалось проблемами внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

На цьому наголосив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

За його словами, оскільки в уряді немає профільного міністерства, відповідального за системну політику щодо ВПО, часто такі люди не знають, куди звертатися по підтримку.

«Станом на зараз в уряді немає профільного міністерства. Саме це лягло додатковим тягарем на громадян України з категорії ВПО. Інколи вони не знають, в якому органі державної влади шукати підтримки і хто зараз відповідає за системну політику в напрямку захисту прав ВПО», — зазначив Лубінець.

Омбудсман вважає, що робота з ВПО потребує комплексного підходу і сталого бачення, «де залучати фінансування, в якому обсязі і як його спрямовувати максимально ефективно».

«Політика держави щодо ВПО потребує чесної оцінки та системних рішень. Недосконалі механізми підтримки внутрішньо переміщених осіб дискримінують їхні права», — наголосив він.

Дмитро Лубінець позитивно оцінює пропозицію повернути до структури уряду окреме міністерство, яке опікуватиметься захистом прав внутрішньо переміщених осіб та інших постраждалих від російської агресії.

Раніше цими питаннями опікувалось Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, згодом — Міністерство національної єдності.

***

Також Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував ситуацію з залученням українців повертатися додому. Йому здається, що “уряду простіше говорити про залучення іноземців”

Про це він сказав під час виступу у Верховній Раді, передає кореспондентка Еспресо Катерина Галко.

“Внутрішньо переміщені особи – їх мільйони ще з 2014 року. Що ми бачимо на практиці? Минуло 13 років, у нас досі немає комплексної державної політики. Люди, які втратили дім через війну, надалі змушені доводити своє право на підтримку, документи, житло та нормальне ставлення”, – зазначив омбудсмен.

Лубінець наголосив, що наразі держава фактично розділила громадян, оскільки деякі ВПО мають право скористатись програмами уряду, коли інші – ні. 

“Такий же самий принцип нам треба застосовувати і до громадян, які виїхали за кордон. Саме держава повинна робити все, щоб продовжувати тримати зв’язок з нашими громадянами, які вимушено через російську агресію виїхали за кордон. Бо інколи у мене складається враження, що уряду простіше говорити про залучення іноземців, ніж системно працювати над тим, щоб українці хотіли повернутись додому”, – заявив уповноважений ВР.

  • У березні уряд розширив підтримку для внутрішньо переміщених осіб. Відтепер на пів року продовжили тривалість виплат для найвразливіших категорій ВПО.

Джерело: ТСН, Еспресо