Фінансування вартості інсулінів переходить до Національної служби здоров’я України. Що міняється?
В рамках спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку для журналістів регіональних засобів масової інформації у Києві було організовано брифінг із заступницею голови Національної служби здоров’я України Тетяною Бойко. І перше, з чого почала пані Тетяна, з огляду на те, що в залі були присутні медіа майже з усіх регіонів України, попросила донести до читачів інформацію про нові правила отримання інсуліну пацієнтами, які мають у цьому потребу.
Домашнє завдання
– Для нас це надзвичайний виклик і важливий проект, до якого ми йшли два роки, – наголосила пані Тетяна. – До цього були субвенції від держави, які спускалися на рівень органів місцевого самоврядування. Цих коштів, на жаль, вистачало на перші дні місяця, а далі все залежало від того, наскільки могла фінансувати місцева влада.
Відтепер платник буде единий, як це відбувається із «доступними ліками». Держава покриває необхідну потребу, тобто всі люди, яким це потрібно, будуть отримувати ліки за електронними рецептами. Для того, щоб система запрацювала і виділених коштів вистачило на всіх, встановлено нові правила, і треба, щоб усі учасники процесу виконали своє «домашнє завдання».
Механізм працює так: пацієнт має звернутися до ендокринолога, який створить для нього план лікування в електронній системі охорони здоров’я і випише йому перший електронний рецепт для отримання препаратів. Наступний рецепт пацієнт вже може отримати як у ендокринолога, так і у свого сімейного лікаря. Але, наголошую, надважливо, щоб був створений саме цей план лікування, без нього не можна буде виписати електронний рецепт.
Гроші є, зупинка за планами
– Готовність до впровадження програми має декілька показників, -продовжує Тетяна Бойко, – які НСЗУ моніторить майже щоденно. По-перше, скільки ендокринологів пройшли навчання на курсах академії Національної служби здоров’я щодо нової каталізації і правил виписки електронних рецептів, по-друге, скільки планів лікування вже складено ними в кожній області і конкретно в кожному лікувальному закладі.
На фінансування інсулінів до кінця року у нас є 660 мільйонів гривень. Цього достатньо, щоб покрити всі потреби. Але на даний момент на більше ніж 217 з половиною тисяч пацієнтів в Україні, які мають потребу в інсуліні, на жаль, створено лише 913 планів лікування. Для того, щоб зробити такий план і ввести його в електронну систему, потрібен певний час. Якщо всі 200 тисяч пацієнтів прийдуть 1 жовтня до лікарів, система не витримає і будуть великі проблеми. Тому зараз, щоб не стався колапс і щоб хворі на цукровий діабет мали певний запас, ми звертаємося до органів місцевої влади з проханням виписати їм у вересні додаткові рецепти, а до лікарів-ендокринологів – із проханням прискоритись у складанні планів лікування.
Головне – це відповідальність усіх сторін-учасників процесу: ендокринологи мають дотримуватись розроблених маршрутів пацієнтів, аптеки, які будуть видавати препарати і яким ми будемо відшкодовувати їх вартість, повинні укласти з НСЗУ контракти і таке інше.
Звучить оптимістично
Інформація, яку озвучила Тетяна Бойко, сказати прямо, тривожна. Як можна виконати такий обсяг робіт при тому, що жовтень починається практично через тиждень? Чи не опиниться життя тисяч людей під загрозою? Тому першим ділом, повернувшись із Києва, я спробувала з’ясувати, як ідуть справи зі складанням електронних планів лікування хворих на діабет у Бахмуті. Чи знають вони, що з цього приводу треба звертатися до лікарів-ендокринологів?
– Інформаційний матеріал щодо впровадження електронного рецепту на препарати інсуліну розміщено в холі нашого закладу, – прокоментувала генеральний директор комунального некомерційного підприємства «Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування м. Бахмут» Світлана Мельникова. – У Фейсбуці ми постійно та своєчасно інформуємо населення щодо змін, які відбуваються в сфері охорони здоров’я та діяльності лікарні.
На сьогодні в електронному реєстрі лікарні зареєстровано 395 пацієнтів, що потребують інсулінотерапіі. Два лікаря-ендокринолога, які, до речі, працюють не на повну зайнятість, пройшли навчання в академії НСЗУ і вже створили в електронній системі охорони здоров’я 224 плани лікування (на 20 вересня – авт.). Наше завдання, завершити цю роботу до 1 жовтня.
Починаючи з 1 жовтня, первинний електронний рецепт на препарати інсуліну виписуватиме лікар-ендокринолог. В подальшому електронний рецепт за призначеним лікарем-ендокринологом планом лікування може виписати як сімейний лікар, так і лікар-ендокринолог. На перехідний період хворих на цукровий діабет забезпечено інсуліном, тому пацієнти мають звертатися до лікаря-ендокринолога в плановому порядку. Вони у нас в пріоритеті, жоден хворий не залишиться без життєво необхідного препарату.
Погодьтесь, на фоні статистики по Україні звучить досить оптимістично. Залишається сподіватися, що хворі на цукровий діабет бахмутяни не зіштовхнуться з великими проблемами при переході на нову систему отримання життєво необхідних ліків.
Світлана ОВЧАРЕНКО.